Bu Blogda Ara

5 Ekim 2014 Pazar

Acıların Kadını Bergen

(indirimliktaplar.com internet sitesinde kitap hakkında yazılmış tanıtım yazısıdır.)


Her kadının diline pelesenk olmuş ve artık bir deyim halini alan “acıların kadını” bugün bile kullanılan bir söz. 80’lerde arabesk müziğin tavan yaptığı bu yıllarda ortaya çıktı aslında bu deyim. O yılların ünlü kadın sanatçılarından olan ve gazinolarda söylediği şarkılarıyla ünlenen, ardında plak ve kasetlerle geniş halk kitlelerine ulaşan Bergen bu deyimin içini dolduran bir hayat yaşadı.

Acı dolu, hüzünlü, mutsuz ömrüyle onun gibi aynı duyguları yaşayanların hislerine tercüman olan Bergen yine acı dolu bir şekilde sırtında 6 kurşun taşıyarak hayata veda etti. 30 yaşında hayattan ayrılan Bergan’ın geçmişi acılarla doluydu. Asıl ismi Belgin Sarılmışer olan Bergan yüzüne kezzap döküldü, görme yetisini kaybetti ve sıkıntılı bir ömür geçirdi.


Şimdilerde ise bir dönem Türk müziğine damga vuran bu kadının hikayesi Yavuz Hakan Tok aracılığıyla biyografik roman tarzında kaleme alınarak yeni nesle tekrarda hatırlatılıyor. Acıların Kadını Bergen adıyla çıkan bu yeni biyografik romanda Yavuz Hakan Tok kadınların yaşadıkları çilenin, koca tutsaklığının aslında hiçbir zaman değişmediğini gösteriyor.

Bergen’in yakın akrabalarının görüş ve izinleri alınarak, onların anlatışlarıyla olayların iç yüzünün aydınlatıldığı Acıların Kadını Bergen kitabında ünlü şarkıcının hayatı tüm kadınların ortak kaderi üzerinden dile getiriliyor.  Sizi 1980’lerin Türkiye’sine götürecek olan bu romanda geçmişi daha iyi anlayacak ve kadınları çilesini daha net göreceksiniz.

EYLÜL 2014

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder